Schedule banner

Broadcast Schedule for Wild Kratts (MT)

September 19, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"The Desert Elves" 4:30 pm

PLUS (2)

"Skunked!" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Cheetah Racer" 1:00 am
"Kerhonk" 1:30 am
"Mimic" 5:00 pm
"Caracal-Minton" 5:30 pm

September 20, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Temple of the Tigers" 4:30 pm

PLUS (2)

"Mystery of the North Pole Penguins?" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Mimic" 1:00 am
"Caracal-Minton" 1:30 am
"Zig-Zagged" 5:00 pm
"A Huge Orange Problem" 5:30 pm

September 21, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Kerhonk" 4:30 pm

PLUS (2)

"Cheetah Racer" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Zig-Zagged" 1:00 am
"A Huge Orange Problem" 1:30 am
"Seasquatch" 5:00 pm
"Masked Bandits" 5:30 pm

September 22, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Caracal-Minton" 4:30 pm

PLUS (2)

"Mimic" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Seasquatch" 1:00 am
"Masked Bandits" 1:30 am

September 23, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Cheetah Racer" 11:30 am

September 25, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"A Huge Orange Problem" 4:30 pm

PLUS (2)

"Zig-Zagged" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Flight of the Pollinators" 5:00 pm
"The Gecko Effect" 5:30 pm

September 26, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"The Food Chain Game" 4:30 pm

PLUS (2)

"Seasquatch" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Flight of the Pollinators" 1:00 am
"The Gecko Effect" 1:30 am
"The Food Chain Game" 5:00 pm
"Quillber's Birthday Present" 5:30 pm

September 27, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Search for the Florida Panther" 4:30 pm

PLUS (2)

"Under Frozen Pond" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"The Food Chain Game" 1:00 am
"Quillber's Birthday Present" 1:30 am
"Little Howler" 5:00 pm
"Stuck On Sharks" 5:30 pm

September 28, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Opossum In My Pocket" 4:30 pm

PLUS (2)

"Osprey" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Little Howler" 1:00 am
"Stuck On Sharks" 1:30 am
"Birds of a Feather" 5:00 pm
"Googly-Eye: The Night Guru" 5:30 pm

September 29, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Where The Bison Roam" 4:30 pm

PLUS (2)

"Bandito: The Black Footed Ferret" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Birds of a Feather" 1:00 am
"Googly-Eye: The Night Guru" 1:30 am

September 30, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Osprey" 11:30 am

October 2, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"The Amazing Creature Race" 4:30 pm

PLUS (2)

"Crocogator Contest" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Raptor Roundup" 7:00 pm
"Bad Hair Day" 7:30 pm

October 3, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"Chameleons On Target" 4:30 pm

PLUS (2)

"Mystery on the Prairie" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Raptor Roundup" 3:00 am
"Bad Hair Day" 3:30 am
"Race for the Hippo Disc" 7:00 pm
"Creature Power Challenge" 7:30 pm

October 4, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Slider, The Otter" 4:30 pm

PLUS (2)

"Golden Bamboo Lemur" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Race for the Hippo Disc" 3:00 am
"Creature Power Challenge" 3:30 am
"Termites Vs. Tongues" 7:00 pm
"Bugs Or Monkeys?" 7:30 pm

October 5, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Mini Madagascar" 4:30 pm

PLUS (2)

"Fossa Palooza" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Termites Vs. Tongues" 3:00 am
"Bugs Or Monkeys?" 3:30 am
"Secrets of the Spider's Web" 7:00 pm
"Neck and Neck" 7:30 pm

October 6, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Lemur Legs" 4:30 pm

PLUS (2)

"Aye Aye" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Secrets of the Spider's Web" 3:00 am
"Neck and Neck" 3:30 am

October 7, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Fossa Palooza" 11:30 am

October 9, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"Lemur Stink Fight" 4:30 pm

PLUS (2)

"Prairie Who?" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Rainforest Stew" 7:00 pm
"Sea Horse Rodeo" 7:30 pm

October 10, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"When Fish Fly" 4:30 pm

PLUS (2)

"Hermit Crab Shell Exchange" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Rainforest Stew" 3:00 am
"Sea Horse Rodeo" 3:30 am
"Speaking Dolphinese" 7:00 pm
"Aqua Frog" 7:30 pm

October 11, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Tenrec Treasure Hunt" 4:30 pm

PLUS (2)

"Mosquito Dragon" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Speaking Dolphinese" 3:00 am
"Aqua Frog" 3:30 am
"Blowfish Blowout" 7:00 pm
"Rocket Jaw: Rescuer of the Reef" 7:30 pm

October 12, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Capture The Fishmobile" 4:30 pm

PLUS (2)

"Back In Creature Time - Go Dodo Go, Part 1" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Blowfish Blowout" 3:00 am
"Rocket Jaw: Rescuer of the Reef" 3:30 am
"Tortuga Tune Up" 7:00 pm
"Road Runner" 7:30 pm

October 13, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Back In Creature Time - Go Dodo Go, Part 1" 4:30 pm

PLUS (2)

"Back In Creature Time - Tasmanian Tiger, Part 2" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Tortuga Tune Up" 3:00 am
"Road Runner" 3:30 am

October 14, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Back In Creature Time - Go Dodo Go, Part 1" 11:30 am

October 16, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"Masked Bandits" 4:30 pm

PLUS (2)

"Praying Mantis" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Attack of the Tree Eating Aliens" 7:00 pm
"Rattlesnake Crystal" 7:30 pm

October 17, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"The Gecko Effect" 4:30 pm

PLUS (2)

"Flight of the Pollinators" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Attack of the Tree Eating Aliens" 3:00 am
"Rattlesnake Crystal" 3:30 am
"Rocket Jaw: Rescuer of the Reef" 7:00 pm
"Tortuga Tune Up" 7:30 pm

October 18, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Quillber's Birthday Present" 4:30 pm

PLUS (2)

"Little Howler" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Rocket Jaw: Rescuer of the Reef" 3:00 am
"Tortuga Tune Up" 3:30 am
"Attack of the Tree Eating Aliens" 7:00 pm
"Rattlesnake Crystal" 7:30 pm

October 19, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Liturgusa Krattorum" 4:30 pm

PLUS (2)

"A Bat in the Brownies" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Attack of the Tree Eating Aliens" 3:00 am
"Rattlesnake Crystal" 3:30 am
"Gila Monsters Under My House" 7:00 pm
"Skunked!" 7:30 pm

October 20, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Puffin Rescue" 4:30 pm

PLUS (2)

"Panda Power Up!" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Gila Monsters Under My House" 3:00 am
"Skunked!" 3:30 am
"A Bat in the Brownies" 8:30 pm

October 21, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"A Bat in the Brownies" 11:30 am

KIDS (Cable-only)

"A Bat in the Brownies" 4:30 am
"A Bat in the Brownies" 8:30 pm

October 22, 2017 (Sunday)

KIDS (Cable-only)

"A Bat in the Brownies" 4:30 am
"A Bat in the Brownies" 8:30 pm

October 23, 2017 (Monday)

PLUS (2)

"Snowy Owl Invasion" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"A Bat in the Brownies" 4:30 am
"A Bat in the Brownies" 7:00 pm
"Search for the Florida Panther" 7:30 pm

October 24, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"Golden Snub Nosed Monkey Man" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Last Largest Lobster" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"A Bat in the Brownies" 3:00 am
"Search for the Florida Panther" 3:30 am
"Journey to the Subnivean Zone" 7:00 pm
"When Fish Fly" 7:30 pm

October 25, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Eel-Lectric!" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Other Martins" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Journey to the Subnivean Zone" 3:00 am
"When Fish Fly" 3:30 am
"A Bat in the Brownies" 7:00 pm
"Search for the Florida Panther" 7:30 pm

October 26, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"The Mystery of the Two Horned Narwhal" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Mystery of the Two Horned Narwhal" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"A Bat in the Brownies" 3:00 am
"Search for the Florida Panther" 3:30 am
"Osprey" 7:00 pm
"Opossum In My Pocket" 7:30 pm

October 27, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Red Panda Rescue" 4:30 pm

PLUS (2)

"Red Panda Rescue" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Osprey" 3:00 am
"Opossum In My Pocket" 3:30 am

October 28, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"The Mystery of the Two Horned Narwhal" 11:30 am

October 30, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"Box Turtled In!" 4:30 pm

PLUS (2)

"Box Turtled In!" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Bandito: The Black Footed Ferret" 7:00 pm
"Where The Bison Roam" 7:30 pm

October 31, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"A Bat in the Brownies" 4:30 pm

PLUS (2)

"A Bat in the Brownies" 2:30 pm

KIDS (Cable-only)

"Bandito: The Black Footed Ferret" 3:00 am
"Where The Bison Roam" 3:30 am
"Crocogator Contest" 7:00 pm
"A Bat in the Brownies" 7:30 pm

November 1, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"This Orca Likes Sharks" 4:30 pm

PLUS (2)

"Archerfish School" 2:30 pm

November 2, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Cheetah Adopted" 4:30 pm

PLUS (2)

"Baby Tooth & Kid Musky" 2:30 pm

November 3, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Stuck On Sharks" 4:30 pm

PLUS (2)

"Musk Ox Mania" 2:30 pm

November 4, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Baby Tooth & Kid Musky" 11:30 am

November 6, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"Googly-Eye: The Night Guru" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Dhole Duplicator" 2:30 pm

November 7, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"Birds of a Feather" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Cobra King" 2:30 pm

November 8, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Raptor Roundup" 4:30 pm

PLUS (2)

"Fire Salamander" 2:30 pm

November 9, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Bad Hair Day" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Dhole Duplicator" 2:30 pm

November 10, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"Race for the Hippo Disc" 4:30 pm

PLUS (2)

"The Cobra King" 2:30 pm

November 11, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"The Dhole Duplicator" 11:30 am

November 13, 2017 (Monday)

IDAHO (1)

"Mystery of the North Pole Penguins?" 4:30 pm

PLUS (2)

"Fire Salamander" 2:30 pm

November 14, 2017 (Tuesday)

IDAHO (1)

"Temple of the Tigers" 4:30 pm

PLUS (2)

"Creature Power Challenge" 2:30 pm

November 15, 2017 (Wednesday)

IDAHO (1)

"Bugs Or Monkeys?" 4:30 pm

PLUS (2)

"Termites Vs. Tongues" 2:30 pm

November 16, 2017 (Thursday)

IDAHO (1)

"Shadow: The Black Jaguar" 4:30 pm

PLUS (2)

"Neck and Neck" 2:30 pm

November 17, 2017 (Friday)

IDAHO (1)

"To Touch A Hummingbird" 4:30 pm

PLUS (2)

"Happy Turkey Day" 2:30 pm

November 18, 2017 (Saturday)

PLUS (2)

"Neck and Neck" 11:30 am